• Login
  • سبد خرید 0

02166121416

وسایل شنا و غواصیوسایل شنا و غواصی

غواصی یکی از فعالیت‌های تفریحی و ورزشی خاص دریاها و اقیانوس‌هاست که هر روزه در میان افراد در گروه‌های سنی مختلف طرفداران بسیاری پیدا می‌کند و از محبوبیت بالایی برخوردار است. به طور طبیعی هر فعالیتی شرایط خاص خود را داراست و ازاین‌رو به وسایل و تجهیزات مخصوصی نیازمند است. غواصی نیز به عنوان فعالیتی که در محیط زیر آب صورت می‌گیرد بیش از هر فعالیت دیگری به امکانات مخصوصی نیازمند است. تجهیزات و وسایل شنا و غواصی برای علاقه‌مندان به این فعالیت این امکان را فراهم می‌کنند که در کمال امنیت از تماشای مناظر فوق‌العاده جذاب دریاها و اقیانوس‌ها نهایت لذت را ببرند. یکی از اولین مسائلی که موجب سردرگمی افراد مبتدی و کسانی که به تازگی قصد انجام این فعالیت را دارند می‌شود، عدم آگاهی کافی در خصوص تجهیزات غواصی است. تجهیزات غواصی به مجموعه‌ای از وسیله‌های گوناگون اطلاق می‌شود که افراد با توجه به کاربرد مورد نظرشان، برای غواصی به آن‌ها نیازمندند. در بخش بعدی ما تعدادی از مهم‌ترین تحهیزات مورد نیاز برای غواصی را نام برده، و توضیحاتی را در خصوص هر یک از آن‌ها ذکر می‌کنیم.

 

انواع وسایل شنا و غواصی

انسان در حالت عادی توانایی گشت‌وگذار در محیط زیر آب را ندارد و ازاین‌رو برای غواصی نیاز به وسایلی دارد که این امکان را برایش فراهم کنند. وسایل غواصی همانطور که پیش‌تر گفته شد انواع گوناگونی دارند. برخی از این وسایل برای غواصی کاملا ضروری‌ بوده و برخی دیگر بسته به اهدافی که غواصان دنبال می‌کنند، گاه ضروری و گاه غیر ضروری می‌باشند. در این بخش تأکید بر روی وسایلی است که غواصان از مبتدی گرفته تا حرفه‌ای، برای غواصی به آن‌ها نیازمندند.

 

تن‌ پوش غواصی

طبعا هر محیطی پوشش مخصوص خود را می‌طلبد. محیط زیر آب نیز از این قاعده مستثنی نیست و لذا اگر شما قصد ورود به این محیط را دارید، باید ابتدا یک تن پوش غواصی برای خود تهیه کنید. تن پوش‌های غواصی علاوه بر این که از ورود آسیب به پوست غواصان به خوبی جلوگیری می‌کنند، در حفظ دمای بدن نیز بسیار موثر می‌باشند. این تن پوش‌ها در ابتدا شاید چندان راحت به نظر نرسند ولی غواصی عملا بدون ‌آن‌ها ممکن نیست. همچنین لازم به ذکر است که میزان ضخامت تن پوش‌های غواصی باید با دمای آب سازگاری داشته باشد؛ هرچه آب سردتر باشد تن پوش غواصی نیز باید ضخیم‌تر باشد.

 

فین شنا

از دیگر وسیله‌های ضروری برای غواصی می‌توان به فین‌های شنا اشاره کرد. فین‌ها به شما امکان حرکت در زیر آب را می‌دهند و همچنین باعث کنترل و تسلط بیش‌تر شما در حرکاتتان می‌شوند. آن‌ها همچنین سرعت حرکت شما را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند و نیرو و انرژی لازم برای حرکت در زیر آب را به حداقل می‌رسانند. انواع مختلفی از فین‌های غواصی وجود دارد که هر یک از آن‌ها مناسب گروه خاصی از غواصان هستند. برخی برای افراد تازه‌کار و تحت آموزش مناسب می‌باشند و ارزان قیمت هستند اما برخی دیگر مختص غواصان حرفه‌ای می‌باشند و طبعا قیمت بالاتری دارند.

 

عینک غواصی

بی‌شک یکی از اصلی‌ترین اهداف غواصی که آن را به فعالیتی بسیار محبوب در نزد عموم مردم تبدیل کرده است، تماشای مناظر جذاب و بی‌نظیر جهان زیر آب است. اما انسان در حالت عادی و بدون استفاده از هیچ وسیله‌ای نمی‌تواند این هدف را متحقق کند. ازاین‌رو به وسیله‌ای نیاز است که امکان تماشای مناظر زیر آب را برای انسان فراهم کند و این وسیله چیزی نیست جز عینک غواصی. عینک یا ماسک غواصی با فضای خالی‌ای که میان چشمان غواص و آب ایجاد می‌کند، اجازه‌ی برخورد آب با چشمان غواص را نمی‌دهد و به همین سبب موجب افزایش کیفیت دید می‌شود. عینک‌های مخصوص غواصی اغلب بسیار باکیفیت و راحت می‌باشند و شما می‌توانید آن‌ها را با قیمت ارزان تهیه کنید. با این اوصاف و با در نظر گرفتن نکات بهداشتی، برای کسانی که قصد انجام غواصی دارند، خرید ماسک های غواصی مناسب‌تر از اجاره‌ی آنان از مراکز مخصوص این کار است.

 

تانک و رگلاتور غواصی 

تانک یا سیلندر از دیگر ضروریاتی است که برای انجام غواصی به آن احتیاج پیدا خواهید کرد. این وسیله می‌تواند میزان بالایی از هوای فشرده یا گازهای مخلوط را در خود جای دهد و اکسیژن مورد نیاز شما را برای تنفس در زیر آب تأمین کند. تنفس در زیر آب بدون داشتن چنین وسیله‌ای عملا ناممکن است و لذا این وسیله از مهم‌ترین وسایلی است که برای انجام غواصی لازم است. اما از آنجایی که هوای موجود در داخل تانک به صورت فشرده می‌باشد و از فشار بالایی برخوردار است، شما نمی‌توانید مستقیما هوای داخل تانک را تنفس کنید. در نتیجه شما به وسیله‌ی دیگری به نام رگلاتور احتیاج پیدا می‌کنید که به خوبی فشار بالای هوای تانک را کاهش می‌دهد و امکان تنفس از آن را برای شما فراهم می‌آورد.

 

دستکش غواصی

محافظت از دست‌ها و گرم نگه داشتن آنان در حین غواصی بسیار ضروری است. دستکش مخصوص غواصی وسیله‌ای است که به همین منظور طراحی و ساخته شده است. این دستکش‌ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند و علاوه بر محافظت از دستان شما، آن‌ها را به خوبی گرم نگه می‌دارند.

 

سایر وسایل جانبی و بعضا ضروری

1- اسنورکل: اسنورکل وسیله‌ای است که از ورود آب به داخل دهان جلوگیری می‌کند. برای گذراندن دوره‌ی آموزشی غواصی و در کل برای غواصان مبتدی و غیر حرفه‌ای استفاده از اسنورکل بسیار ضروری است. اما غواصان حرفه‌ای می‌توانند به میل خودشان این وسیله را از تجهیزات مورد نیازشان حذف کنند.

2- قطب‌ نما: عملکرد قطب نما و کاربرد آن برای همه مشخص است. اما این وسیله در غواصی چه نقشی را به عهده دارد؟ جهت‌یابی در زیر آب کار آسانی نیست و گاه حتی می‌تواند غیر ممکن باشد. صرف نیرو و انرژی اضافه برای حرکت به سمت سطح آب و جهت‌یابی از این طریق نیز علاوه بر اینکه ممکن است طاقت‌فرسا باشد، نیاز به صرف میزان بالایی انرژی و اکسیژن دارد. بنابراین با استفاده از یک قطب نما شما می‌توانید جهت یابی را به راحتی در زیر آب انجام دهید و در زمان، انرژی و میزان اکسیژن خود صرفه‌جویی کنید.

3- گیج فشار سنج و عمق سنج: گیج فشار سنج وسیله‌ای است که به رگلاتور متصل می‌شود و فشار هوایی که غواص از آن تنفس می‌کند را به او اطلاع می‌دهد. غواص می‌تواند با استفاده از این وسیله میزان فشار هوا را به راحتی کنترل کند. گیج عمق سنج نیز عمقی که غواص مشغول غواصی در آن است را نشان می‌دهد.

 

نحوه‌ی نگهداری از وسایل شنا و غواصی

نگهداری از وسایل غواصی تقریبا ساده است و دستورالعمل چندان پیچیده‌ای ندارد. منتها از آنجایی که شما هزینه‌ی نسبتا بالایی را برای خرید این وسایل پرداخت کرده‌اید بهتر است به چند نکته‌ی مهم در رابطه با مراقبت از این وسایل توجه کنید.

1- همیشه پیش از غواصی و پس از آن، وسایل را به خوبی بررسی کنید. از آنجایی که اغلب این وسایل مانند ماسک، اسنورکل و... از جنس پلاستیک هستند، ممکن است ترک‌های ریزی را بر روی آن‌ها مشاهده کنید. این امر بیان‌گر این است که وسایل شما به تعمیر نیاز دارند و در صورت عدم توجه ممکن است پاره یا سوراخ شوند.

2- همیشه پس از غواصی تجهیزات خود را شست‌وشو دهید و سپس آن‌ها را کاملا خشک کنید. همچنین تا حد امکان سعی کنید از برخورد مستقیم نور خورشید با وسایل غواصی جلوگیری کنید و آن‌ها را در دمای خیلی بالا و مکان‌هایی که گرد و غبار زیادی دارند قرار ندهید.

3- سعی کنید پیش از خراب شدن و از کار افتادن وسایل فرسوده، آن‌ها را تعویض یا تعمیر کنید.

همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه، از غواصان حرفه‌ای و افراد باتجربه نیز راهنمایی و مشورت بگیرید.

 

قیمت وسایل شنا و غواصی

به طور کلی تهیه‌ی مجموعه‌ای از ضروری‌ترین وسایل غواصی ممکن است مقداری پر هزینه باشد. اما با این حال انواع و مدل‌های گوناگونی از وسایل غواصی با کاربردها و کیفیت‌های مختلف وجود دارند که موجب اختلاف آن‌ها در قیمت می‌شود. برخی از وسایل غواصی که صرفا کاربرد تفریحی و آموزشی دارند از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشند؛ درحالی که تجهیزاتی که برای افراد حرفه‌ای طراحی شده‌اند قیمت نسبتا بالاتری دارند. لذا اگر می‌خواهید که یک خرید مقرون به‌صرفه داشته باشید باید حتما این نکات را در نظر بگیرید.

 

مزایا و معایب وسایل شنا و غواصی

بدیهی است که بزرگ‌ترین مزیت وسایل شنا و غواصی، فراهم کردن امکان تماشای مناظر هیجان‌انگیز محیط زیر آب می‌باشد. به کمک این وسایل شما می‌توانید لحظاتی فوق‌العاده را در خاطرات خود ثبت کنید. از دیگر مزایای این وسایل می‌توان به کیفیت و مقاومت بالای آن‌ها اشاره کرد. اغلب تجهیزاتی که برای غواصی به آن‌ها نیازمندید طول عمر بالایی دارند و شما می‌توانید بدون هیچ‌گونه نگرانی، بارها و بارها به استفاده از آنان بپردازید. از معایب وسایل غواصی نیز تنها می‌توان به قیمت و هزینه‌ی بالای شماری از آن‌ها اشاره کرد. به طوری که شما اگر قصد خرید و تهیه‌ی وسایل ضروری غواصی را داشته باشید، باید هزینه‌های نسبتا بالایی را برای این کار پرداخت کنید. البته شما می‌توانید برخی از این وسایل را به صورت اجاره‌ای، از مراکز مخصوص این کار تهیه کنید. این گزینه برای کسانی که قصد ندارند به طور پی‌درپی این فعالیت را انجام دهند بسیار مناسب است.

 

نکات مهم هنگام خرید وسایل شنا و غواصی

یکی از نکات خیلی مهمی که باید در حین خرید وسایل غواصی به آن توجه کنید، انتخاب متناسب است. برخی از وسایل غواصی مانند فین دارای سایزبندی‌های گوناگونی هستند و حتما باید پیش از خرید آن‌ها را امتحان کرد. برخی از وسایل غواصی نیز مختص غواصان مبتدی هستند و برای غواصان حرفه‌ای مناسب نمی‌باشند. ازاین‌رو لازم است پیش از اینکه اقدام به خرید وسایل غواصی کنید، تا حدی با انواع مختلف آن‌ها آشنایی داشته باشید.

 

سفارش و خرید آنلاین وسایل شنا و غواصی

اگر قصد خرید هر یک از انواع وسایل غواصی را دارید، می‌توانید همین حالا به وب سایت فروشگاه اورجینال لند، نمایندگی فروش وسایل شنا و غواصی در ایران مراجعه کرده و پس از مشاهده‌ی مدل‌های گوناگون، برای ثبت سفارش خود اقدام کنید. محصولات مورد نظر شما پس از ثبت نهایی با بسته‌بندی مناسب و در سریع‌ترین زمان ممکن، درب منزل به دستتان خواهد رسید.

 

سوالات متداول

وسایل غواصی چیست؟

وسایل غواصی، به مجموعه وسایلی گفته می‌شود که هر فرد برای غواصی  به آن نیاز دارد. این محصولات عبارتند از ماسک، کلاه، اسنورکل، کفش، دستکش، عینک، سیلندر هوا و رگلاتور.

وسایل شنا چیست؟

وسایل شنا به دو دسته لوازم اصلی شنا و لوازم کمک آموزشی شنا تقسیم می‌شود. مایو، کلاه شنا، عینک شنا، ست گوش گیر و دماغ گیر و اسپری ضدبخار جزء وسایل اصلی شنا و کفی شنا، تخته شنا، بازوبند شنا، حلقه نجات و جلیقه نجات جزء وسایل کمک آموزشی شنا هستند.

از کجا وسایل شنا و غواصی خریداری نماییم؟

اگر قصد خرید محصولات باکیفیت شنا و غواصی را دارید، کافیست روی این لینک کلیک کنید. با خرید وسایل مورد نظر خود از این فروشگاه، می‌توانید از شنا و غواصی، لذت ببرید.