• Login
  • سبد خرید 0

02166121416

پمپ تصفیه آب استخرپمپ تصفیه آب استخر

 

زمانی که یک استخر جدید احداث می‌شود، یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید صورت گیرد، انتخاب یک پمپ مناسب برای تصفیه آن است. ممکن است تصور شود که هر چه پمپ بزرگتری برای استخر انتخاب شود، بهتر است. اما این کار علاوه بر تحمیل هزینه بالاتر، باعث خواهد شد تا به فیلتر استخر نیز فشار وارد شده و احتمال آسیب دیدگی در آن و یا عدم فیلتراسیون مناسب آب استخر افزایش پیدا کند. هدف ما، تعیین و انتخاب پمپی است که بتواند در بازه‌های زمانی مناسب، آب استخر را سیرکوله کرده و پس از عبور از مدار تصفیه، مجدداً آن را به استخر بازگرداند. در ادامه این مطلب، برای آشنایی شما عزیزان، ویژگی‌ها و مشخصات پمپ آب استخر را بیان کردیم، پس با ما همراه باشید.

 

پمپ تصفیه آب استخر چیست؟

 

پمپ تصفیه آب استخر از تجهیزات استخری الزامی در هر استخری می‌باشد. استفاده از پمپ برای تصفیه استخر به عنوان یکی از سیستم گردش آب استخر برای استخر ضروری می‌باشد، پمپ تصفیه استخر در واقع با سیرکوله کردن آب در استخر در طی بازهای زمانی مختلف با توجه به نوع و کاربری استخر و پس از عبور از فیلتر شنی آب استخر شفاف و از راکد ماندن آب استخر جلوگیری می‌کند. پمپ استخر یکی از مهم‌ترین تجهیزات به کار رفته در استخر است که وظیفه چرخش آب را دارد. پمپ تصفیه آب استخر، آب را با استفاده از اسکیمر و آبکش از درون استخر کشیده و آن را به سمت فیلتر هدایت کرده و سپس پس از تمیز شدن کامل و گرفتن هر گونه کثیفی، مجدد آب را به درون استخر پمپاژ می‌کند. این سری از پمپ‌ها در دو نوع تک فاز و سه فاز برای مصارف مختلف خانگی و صنعتی تولید و عرضه می‌شوند.

 

اجزا پمپ تصفیه آب استخر

 

موتور

پیشران

موگیر

 

موتور پمپ تصفیه استخر

 

موتور استخر یک وسیله الکتریکی است که با ولتاژ 110 یا 220 و دور گردش rpm 3450 کار می‌کند. موتور پمپ تصفیه استخر به منظور خنک شدن و داشتن دمای معتدل با محیط بیرون تبادل هوا دارد و برای همین باید در مکانی نصب شود که اول از همه هوا در پیرامون آن وجود داشته و دوم اینکه آب استخر به درون آن نفوذ نکند.

 

پیشران پمپ استخر

 

به قسمت انتهای شافت موتور پمپ تصفیه آب استخر، پیشران متصل می‌شود. هنگامی که این پیشرانه به چرخش درمی‌آید، آب از طریق یک موگیر که در انتهای موتور (البته در سر موتور از طرف آب استخر) قرار دارد و با استفاده از لوله‌ها به فیلتر هدایت می‌کند. روی پیشرانه حفره‌های کوچکی وجود دارد که خیلی حساس هستند. در واقع اگر فشار بالای فیلتر کمی از مقدار استاندارد پایین باشد یا میزان فشار آب بازگشتی کاهش پیدا کند، پیشرانه آسیب جدی خواهد دید.

 

موگیر پمپ استخر

 

بخش بعدی موگیر است. در واقع تفاوت پمپ استخر با دیگر پمپ‌ها در این ابزار است. در واقع آب استخر پس عبور از اسکیمر، وارد یک محفظه سبد دار به نام موگیر می‌شود که در اینجا ذرات معلق و گردوغبار 1 تا 2 میلیمتر گرفته می‌شود. داخل موگیر، سبدی وجود دارد که باید هر هفته حداقل دو بار مورد بررسی قرار بگیرد. اگر سبد کثیف باشد و تمامی روزنه‌های آب گرفته شود، جریان آب به درون پمپ محدود شده و پمپ استخر به جای آب، هوا را به داخل پمپاژ خواهد کرد. سبد یک ابزار حیاتی برای کارکرد بهتر پمپ است. نبود آن حتی می‌تواند به کارکرد صحیح پیشرانه آسیب جدی وارد کند.

 

ویژگی‌های پمپ‌های تصفیه آب استخر

 

عملکرد کم صدا (روان کار کردن)، نوع جنس بدنه یا پوسته پمپ استخر (مقاومت در برابر خوردگی های ناشی از کلر یا مواد خورنده موجود در آب)  می‌باشد. همچنین جنس پروانه پمپ استخر نیز باید از نوع مقاوم در برابر خوردگی و همچنین پدیده کاویتاسیون (استیل یا abs) ساخته شود. معمولاً پمپ‌های استخر مانند شکل زیر به همراه استرینر مربوطه به صورت یکپارچه و آب بند ساخته و عرضه می‌گردند. برای انتخاب پمپ تصفیه آب مناسب هر استخر باید فاصله موتورخانه تا کاسه استخر (طول مسیر لوله کشی) و همچنین افت فشار لوازم و تجهیزاتی مانند موگیر، صافی، مبدل حرارتی (یا گرمکن)، افت فشار فیلتر و افت فشار اتصالات را در کنار حجم کاسه استخر (جهت برآورد میزان دبی یا حجم آبدهی) و تصفیه متناسب با نوع کاربری استخر، سرپوشیده یا سر باز در نظر گرفت.

 

نحوه انتخاب پمپ تصفیه آب استخرمناسب

 

گام اول: محاسبه حجم استخر

 

اولین مرحله برای انتخاب پمپ استخر، تعیین حجم آب استخر است. این کار با محاسبات ساده هندسی و با توجه به شکل و عمق استخر انجام می‌شود. توجه داشته باشید که اگر عمق مناطق مختلف استخر، با هم متفاوت باشد، متوسط آن‌ها برای محاسبه حجم استخر منظور خواهد شد. حجم استخر معمولاً بر حسب مترمکعب و یا گالن محاسبه می‌شود.

 

گام دوم: محاسبه حجم گردش آب

 

پس از محاسبه حجم استخر، باید مشخص کنیم که نرخ تعویض آب استخر به چه میزان است. نرخ جریان (دبی) گردش آب استخر معمولاً با واحدهای مترمکعب بر ساعت (M3/Hr) و یا گالن بر دقیقه (GPM) محاسبه می‌شود. به عنوان مثال، دبی گردش آب یک استخر خانگی با حجم 24 منرمکعب، برابر 8 مترمکعب بر ساعت خواهد بود.

 

گام سوم: محاسبه هد مورد نیاز پمپ

 

مهم‌ترین مرحله انتخاب پمپ، محاسبه درست هد (Head) مورد نیاز آن است. برای این کار، می‌بایست "فشار دینامیکی کل" (Total Dynamic Head) پمپ تعیین شود. فشار دینامیکی کل پمپ، به این معناست که پمپ، مایع مورد نظر را تا چه ارتفاعی می‌تواند با در نظر گرفتن تمام اتلافات انرژی اصطکاکی موجود در لوله، پمپاژ کند. در واقع، فشار دینامیکی، بیانگر کل مقاومتی است که در مسیر گردش آب از خروجی استخر تا ورود مجدد آن به استخر پس از عبور از سیستم لوله کشی و تجهیزات قرار گرفته در مدار تصفیه استخر، وجود دارد. لوله‌ها، اتصالات، زانویی‌ها و همینطور تجهیزات قرار گرفته در مسیر مدار تصفیه استخر، همگی باعث ایجاد مقاومت در مسیر عبور آب می‌شوند که برآیند آن‌ها، فشار دینامیکی کل مورد نیاز پمپ را تعیین می‌کند. هر چه میزان این مقاومت و فشار دینامیکی کل پمپ افزایش یابد، نیاز به پمپ قوی‌تر و با توان بالاتر خواهیم داشت. افزایش توان پمپ معمولاً منجر به افزایش سایز لوله‌های مسیر هم می‌شود. همانطور که می‌دانید دبی و هد پمپ به هم وابسته بوده و با هم تغییر می‌کنند. سازنده هر پمپی، منحنی مشخصه عملکرد و یا جدولی در خصوص نحوه عملکرد پمپ در شرایط مختلف هد و دبی را به مصرف کنندگان ارائه می‌دهد.

 

گام چهارم: انتخاب پمپ

 

در حال حاضر، با دانستن دبی و هد مورد نیاز پمپ، اطلاعات کافی برای انتخاب پمپ مناسب استخر وجود دارد. تقریباً تمامی سازندگان معتبر پمپ، جداول و منحنی‌هایی دارند که توان پمپ مورد نظر برای تأمین فشار و دبی خواسته شده را نشان می‌دهند. فرض کنید که می‌خواهیم از پمپ‌های سری Super Pump برند Hayward برای استخر خود انتخاب کنیم و نتیجه محاسبات مراحل قبلی نشان می‌دهد که پمپ مد نظر می‌بایست دبی 42 گالن بر دقیقه را با هد 47 فوت تأمین کند. بر اساس اطلاعات ارائه شده شرکت Hayward برای این سری پمپ‌ها که در جدول شماره (5)، بخشی از آن آمده است، می‌توان متوجه شد که این پمپ بین دو رده ¾ اسب بخار (31 گالن بر دقیقه) و 1 اسب بخار ‏(50 گالن بر دقیقه) قرار می‌گیرد. از آنجا که در این موارد، انتخاب رده بالاتر محافظه کارانه‌تر است، ما هم همین انتخاب را انجام می‌دهیم. بنابراین، انتخاب ما، پمپ 1 اسب بخار خواهد بود.

 

گام پنجم: انتخاب فیلتر

 

سایز فیلتر استخر، مستقیماً به سایز پمپ انتخاب شده بستگی دارد. اگر فیلتر، نسبت به پمپ انتخاب شده، کوچک باشد، فشار بیشتری به پمپ وارد خواهد شد. زیرا فیلتر کوچک، به معنای وجود مقاومت بالا در جریان خروجی پمپ است. لذا، فیلتر کوچک، باعث صدمه دیدگی احتمالی موتور پمپ و حتی خود فیلتر خواهد شد. پیشنهاد می‌شود که دبی فیلتر به نحوی انتخاب شود که براحتی بتواند دبی خروجی پمپ را از داخل خود عبور دهد. در مثال مطرح شده فوق، پیشنهاد می‌کنیم که دبی مد نظر برای انتخاب فیلتر، کمی بیشتر از مقدار دقیق آن (42 گالن بر دقیقه) در نظر گرفته شود (مثلاً 60 گالن بر دقیقه).

 

گام ششم: درنظر گرفتن سایر ملاحظات

 

به این نکته باید توجه داشته باشید که در محاسبه و انتخاب پمپ در مراحل فوق، فرض شده که مواردی مانند: آبنماها، فواره، جکوزی، گرمایش خورشیدی و یا سیستم‌های نظافت داخل آب، وجود نداشته و یا در حال کار نیستند. اگر این موارد نیز وجود داشته باشند، دبی مورد نیاز آن‌ها نیز می‌بایست به دبی مورد نیاز پمپ افزوده شوند. نکته دیگر هم این است که در مثال فوق، اگر دبی پمپ به بیش از 60 گالن بر دقیقه برسد، عملاً سایز لوله می‌بایست تغییر کند. لوله ½ 1 اینچ می‌تواند حداکثر 60 گالن بر دقیقه دبی را از خود عبور دهد. این در حالی است که با افزایش این مقدار، ناگزیر به انتخاب لوله 2 اینچ خواهیم بود که می‌تواند تا 100 گالن بر دقیقه جریان را از خود عبور دهد.

 

دلایل اصطحلاک پمپ تصفیه استخر

 

1) عدم انتخاب صحیح پمپ تصفیه استخر

 

 

2) سیال تحت پمپاژ مایعی بجز آب باشد

 

3) کارکرد سیال بدون سیال و یا حجم کم سیال در پمپ تصفیه آب استخر

 

4) رعایت نکردن ارتفاع مکش مثبت برروی پمپ تصفیه استخر

 

5) دما و فشار کاری بیشتر از حد مجاز مندرج در کاتالوگ فنی

 

6) عدم نصب صحیح برقی و مکانیکی پمپ

 

7) نوسانات برقی و عدم نصب و عدم رعایت موارد حفاظتی در تابلو برق

 

نکات مهم هنگام استفاده از پمپ تصفیه آب استخر

 

موتور پمپ استخر به آب خیلی حساس است. موتور به اصطلاح باید به خوبی نفس بکشد و از این رو تهویه مناسبی داشته باشد. برای همین موتور پمپ استخر را نباید در یک محفظه دربسته قرار بدهید. مراقب ولتاژ موتور باشید تا از حد استاندارد پایین نیاید. پایین بودن ولتاژ باعث آسیب رساندن به کارکرد صحیح پمپ می‌شود.

 

در هنگام تعویض موتور، دیگر اجزای مرتبط مانند پیشرانه (پروانه) را حتماً عوض کنید تا موتور دچار اضافه بار و افزایش دما و در نتیجه سوختگی نشود.

 

موتور پمپ باید بر اساس یک برنامه زمانی و توسط یک متخصص مورد بازبینی قرار بگیرد. قطعاتی مانند پیشرانه به دلیل استفاده زیاد دچار ساییدگی شده و این می‌تواند عواقب جبرانی ناپذیری را به خود پمپ وارد کند.

 

مراقب صدای موتور باشید. زیاد بودن صدا بیش از حد به معنای وجود یک مشکل در کارکرد صحیح پمپ است.

 

اختلاف کف موتورخانه استخر با قسمت عمیق باید 2 متر باشد تا فشار آب به کافی به پمپ وارد شود.

 

پمپ استخر باید 15 سانتیمتر از کف موتورخانه بالا باشد و به صورت شیبی قرار بگیرد تا مانع از نفوذ آب به داخل پمپ شود.

 

از اتصالات 90 درجه خودداری کنید.

 

نکات مهم هنگام خرید پمپ تصفیه آب استخر

  •  دارای برچسب و سیستم SVRS باشد تا هم آشغال‌ها را به درستی جدا کرده و در هنگام بروز مشکلات موتور پمپ را به صورت اتوماتیک خاموش کند.
  • اندازه لوله، سوراخ‌های مکش و میزان فشار
  • گارانتی و مقدار زمان آن و اینکه شامل چه مواردی می‌شود.
  • سروصدای کمتری در فعالیت داشته باشد.
  • دارای برچسب مصرف بهینه انرژی باشد.
  • دبی متناسب فیلتر شنی انتخاب کنید.
  • هد را متناسب با فاصله تا استخر و تعداد اتصالات لوله کشی در نظر بگیرید.
  • از شرکت‌های معتبر خریداری کنید.

 

در چه زمانی باید از پمپ تصفیه آب استخر استفاده کرد

 

زمان به کار انداختن پمپ استخری به دو عامل بستگی دارد: نیاز شیمیایی و هزینه انرژی. با توجه به اینکه نور فرابنفش خورشید باعث از بین بردن کلر آب می‌شود و کلر یک ماده حیاتی و لازم برای ضدعفونی کردن آب استخر است ،بهترین راه برای به جریان انداختن کلر در آب، استفاده از پمپ استخر خواهد بود؛ برای همین، باید در روز که احتمال از دست رفتن کلر توسط نور خورشید زیاد است نیز پمپ استخر را به کار انداخت.

متأسفانه به کار انداختن مداوم موتور پمپ برای گردش و تزریق کلر در طول روز و زمانی که خورشید هنوز در آسمان است، هزینه بر خواهد بود. برای همین بهتر است که موتور پمپ تصفیه استخر را در هنگام غروب که شدت نور خورشید کم شده و قبل از تاریکی کامل هوا فعال کنید. البته این نکته برای استخرهای روباز توصیه می‌شود و استخرهای مجتمع‌های ورزشی که اکثراً بسته است، بهتر است که بر اساس یک برنامه زمانی، پمپ را فعال کنید.

 

مقدار زمان فعالیت پمپ تصفیه آب استخر

 

زمان فعال بودن پمپ تصفیه آب استخر هم به دو عامل نیاز شیمیایی و فیلتر کردن بستگی دارد. در تابستان که طول روز بلند است، نیاز آب استخر به موادی مانند کلر زیاد است. این مسئله باعث افزایش زمان کارکرد پمپ و فیلتر برای گرفتن آشغال‌ها می‌شود. زمان دقیقی را نمی‌توان برای مقدار کارکرد پمپ تعیین کرد و این زمان بسته دمای آب، میزان استفاده از استخر و فصل متغیراست؛ اما حداکثر زمان متوسط فعال بودن پمپ در تابستان 12 ساعت در روز و حداقل 5 ساعت و در زمستان و پاییز 5 ساعت در روز است. این زمان بیشتر برای استخرهایی است که هر روز از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

تفاوت پمپ استخر با دیگر پمپ‌ها

 

جنس بدنه مقاوم‌تری دارند

 

جنس بدنه پمپ استخر از پلیمرهای مخصوص با کیفیت بالا است که مانع خوردگی و آسیب دستگاه در برابر آشغال، اسید، کلر می‌شوند. در واقع تمامی اجزای پمپ تصفیه استخر دارای خاصیت ضد خوردگی هستند.

 

قرار گرفتن موگیر

 

موگیر یا همان استرینر که در بالا به آن اشاره شد، ابزاری است که در دهانه موتور نصب شده و با کمک پیشرانه، مانع از ورود ذرات به اندازه 1 تا 2 میلیمتر می‌شود. موگیرها فقط در پمپ‌های استخری وجود دارند.

 

دارای هد و دبی با کیفیت بالا

 

در پمپ استخر به خاطر هماهنگی بالای اجزا به منظور کارکرد بهتر و تصفیه کامل آب، باید از هد و دبی‌های مخصوص با کیفیت بالاتری استفاده شود. این هد و دبی‌های مخصوص علاوه بر افزایش کیفیت فیلتر آب، سرعت گردش را هم بیشتر خواهد کرد.

وب سایت اورجینال لند با داشتن انواع مختلف پمپ‌های تصفیه آب استخر این امکان را به شما عزیزان داده است که در سریع‌ترین زمان بتوانید پمپ مناسب با استخر خود را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت انتخاب کنید.

 

سوالات متداول

از پمپ تصفیه آب در کجا می‌توان استفاده کرد؟

از پمپ تصفیه آب می‌توان در استخرهای سنتی، بتونی و استخرهای پیش‌ساخته استفاده کنید. با خرید این محصول دیگر نیازی به لوله‌کشی و اتاقک موتورخانه نیست و شما به راحتی می‌توانید در کنار استخر آن را نصب کنید. با استفاده از پمپ تصفیه آب می‌توانید آب استخر را تصفیه کرده و آبی تمیز در استخر داشته‌باشید.

 

چند نوع پمپ تصفیه آب داریم؟

پمپ تصفیه آب در دو مدل شنی و فیلتری وجود دارد. پمپ تصفیه شنی دارای یک مخزن بزرگ شن است که به بهترین شکل آب را تصفیه می‌کند. پمپ تصفیه آب فیلتری از شیلنگ مخصوص و فیلترکاغذی تشکیل شده‌است. همچنین پمپ تصفیه آب دیجیتالی نیز در بازار وجود دارد که از طریق نمایشگر دیجیتال می‌توانید آن را تنظیم کنید.

 

پمپ تصفیه آب چگونه کار می‌کند؟

پمپ تصفیه آب در کنار استخر و از طریق لوله و شلنگی به استخر متصل میشود. با روشن‌کردن آن، آب به داخل پمپ تصفیه رفته و از فیلتر می‌‎گذرد و تصفیه شده و از طریق دریچه خروجی وارد استخر می‌شود.