• Login
  • سبد خرید 0

02146292370

بهترین نوع قایق بادی


بهترین نوع قایق بادی

قایق بادی یکی از پرکاربردترین وسایل نقلیه در آب است. این قایق‌ها در انواع گوناگونی تولید می‌شوند که هر کدام دارای عملکرد ویژه‌ای هستند. به صورت کلی قایق‌های بادی به منظور تفریح و سرگرمی، ورزش و کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. بهترین نوع قایق بادی با توجه به عملکرد آن تعیین می‌شود که در ادامه به توضیح انواع آن می‌پردازیم.

 

انواع قایق بادی

قایق‎های بادی که امروزه از محبوب‌ترین قایق‌ها هستند،‌ در انواع مختلفی با توجه به ظاهر، جنس بدنه و نوع کاربرد و عملکرد آن‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند. به صورت کلی دسته‌بندی قایق‌های بادی دو نوع ساده و موتوردار را در برمی‌گیرد که در ادامه به معرفی انواع آن‌ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

قایق بادی با بدنه سفت و سخت فایبرگلاس (RIB)

یکی از پرطرفدارترین انواع قایق بادی،‌ قایق بادی با بدنه سفت و سخت است که در مقایسه با دیگر انواع آن بسیار بزرگ‌تر ساخته می‌شوند. این قایق‌های غیربادی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سریع، پایدار و کوتاه برد هستند. ظرفیت این قایق‌های بادی نسبت به سایر نمونه‌های آن بیشتر است و می‌توانند بیشتر از ۲۰ نفر را در خود جای دهند.

 

قایق بادی عرشه تشک بادی

این قایق‌ها از محفظه‌ای بادی تشکیل شده‌اند. قایق‌های بادی عرشه تشک بادی بسیار سبک بوده و به راحتی جابه‌جا می‌شوند. این قایق‌ها دارای کف پی وی سی (PVC) و یک عرشه بادی هستند که می‌توانید با موتور باد آن‌ها را تنظیم کنید. قایق عرشه تشک بادی از بهترین نوع قایق بادی محسوب می‌شوند که اغلب در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

قایق بادی اکسکروشن

اکسکروشن‌ها که در دسته قایق‌های بادی تفریحی محسوب می‌شوند، در طرح‌ها و اندازه‌های ۳ الی ۵ نفره وجود دارند. جنس کف و بدنه این قایق از پی وی سی سه لایه تشکیل شده است که مقاومت بالایی دارد. موتور قابل استفاده در قایق بادی اکسکروشن به صورت برقی یا بنزینی است که با کمک آن‌ها می‌توان مسافت‌های زیادی را با مصرف کمترین انرژی طی کرد. همچنین زمان باد کردن قایق‌های بادی اکسکروشن حدود ۸ دقیقه است که از مزیت‌های آن به شمار می‌رود.

 

قایق بادی سیهاوک

قایق بادی سیهاوک با جنس بدنه سه لایه پی وی سی و ابریشم از مقاومت بالایی برخوردار است. لایه‌های بدنه این قایق‌ از یکدیگر به صورت مجزا قرار گرفته‌اند تا در صورت خرابی هر کدام، امنیت قایق را حفظ کنند. از این نظر باد کردن قایق بادی سیهاوک در سه مرحله انجام می‌شود. قایق‌های بادی سیهاوک معمولا با ظرفیت ۲ الی ۴ نفر تولید می‌شوند و در آب‌های آرام مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ابزار جانبی این قایق‌ها شامل دو پاروی پلاستیکی، پمپ باد دستی، طناب دور و برچسب‌های تعمیرات می‌شوند تا کارایی بهتری را ارائه دهند.

 

قایق بادی جیمینی

جیمینی‌ها که به عنوان قایق‌های بادی با عرشه چوبی یا پلاستیکی نیز شناخته می‌شوند، در دسته قایق‌های بادی حرفه‌ای قرار می‌گیرند. این قایق‌ها با ضخامت بدنه ۶ لایه، استقامت و استحکام بالایی دارند. همچنین بدنه این قایق از سه بخش مجزا تشکیل شده است که در صورت آسیب دیدن هر قسمت، قایق با کمک دو بخش دیگر موقعیت خود را بر روی آب حفظ می‌کند و ایمنی سرنشینان را فراهم می‌آورد. معمولا در طراحی قایق‌های بادی جیمینی که جزء بهترین نوع قایق بادی هستند از دو نیمکت برای سرنشینان، دو عدد پارو، پمپ باد دستی و ساک حمل نیز استفاده شده است.

 

قایق بادی چلنجر

از محبوب‌ترین قایق‌های بادی، می‌توان به قایق بادی چلنجر اشاره کرد که علاوه بر داشتن طراحی زیبا، بسیار کم حجم و کاربردی است. جنس بدنه این قایق‌ها که استحکام بالایی دارد از پی وی سی فشرده و الیاف ابریشم تشکیل شده است. چلنجرها به دلیل وزن کمی که دارند، به راحتی جابه‌جا می‌شوند. همچنین نصب آن‌ها بسیار ساده است و نسبت به سایر قایق‌های بادی ارزان قیمت‌تر هستند.

 

کایاک بادی

کایاک بادی در چند سال اخیر، از محبوبیت زیادی در بین سایر قایق‌های بادی برخوردار شده است، چرا که هر کسی می‌تواند یک کایاک بخرد. کایاک‌های بادی جزء قایق‌های تفریحی و ورزشی محسوب می‌شوند که دارای وزن و حجم بسیار کمی هستند. کایاک‌ها در دسته بهترین نوع قایق بادی جای می‌گیرند، چرا که حمل کایاک بسیار آسان است. به طوری که کایاک‌های بادی کوچک را می‌توان به راحتی در یک کوله پشتی قرار داد و بدون نیاز به وسیله‌ نقلیه‌ای جابه‌جا کرد.

 

موارد استفاده قایق بادی

قایق‌ها یکی از پرکاربردترین وسیله‌های حرکت بر روی آب هستند. استفاده از قایق‌های بادی به منظورهای مختلفی انجام می‌گیرد. برخی از مردم علاقمند به تفریحات آبی می‌باشند، از این رو از قایق‌های بادی تفریحی برای گذراندن اوقات فراغت خود استفاده می‌کنند. همچنین مجموعه‌های بزرگ تفریحی آبی با در اختیار گذاشتن انواع قایق‌های بادی، لحظات خوشی را فراهم می‌آورند. از دیگر کاربردهای قایق‌های بادی استفاده در امور کاری همچون ماهیگیری است که قابل توجه ماهیگیران در رودخانه و دریاها قرار می‌گیرد. نوع دیگر عملکرد قایق‌های بادی استفاده از آن‌ها توسط نیروهای گشت‌زنی می‌باشد که بر روی ‌آب‌های آزاد یا سواحل تفریحی انجام می‌شود. معمولا بهترین نوع قایق بادی در اختیار نیروهای گشت‌زنی قرارمی‌گیرد. نمونه دیگر کاربرد قایق‌های بادی،‌ استفاده از آن‌ها توسط نیروهای امداد نجات است که به آن‌ها در دسترسی به نقاطی که سایر قایق‌ها توانایی تردد به آنجا را ندارند، کمک می‌کند. برخی دیگر از قایق‌های بادی نیز که به صورت حرفه‌ای ساخته می‌شوند، در دسته ورزشی قرار گرفته و برای مسابقات و تمرین بکار می‌روند. اصولا این قایق‌ها از مستحکم‌ترین نمونه‌های قایق‌های بادی به شمار می‌آیند.

 

تفاوت کف فایبرگلاس و بدنه تمام بادی قایق بادی

هرکدام از انواع قایق‌های بادی برای یک منظور خاص طراحی شده‌اند و کاربرد منحصر به فردی دارند. اما تفاوت‌هایی در قایق‌های بادی با کف فایبرگلاس و بدنه تمام بادی وجود دارد که علاوه بر کاربرد، نوع دسترسی به آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. مسلما قایق‌هایی با کف فایبرگلاس از مقاومت بیشتری نسبت به بدنه تمام بادی برخوردار هستند. چرا که استحکام فایبرگلاس نسبت به پی وی سی به کار رفته در کف سایر قایق‌های بادی بیشتر است. از این جهت بهترین نوع قایق بادی مورد استفاده در رودخانه‌هایی با عمق کم به شمار می‌روند. قایق‌های با کف فایبرگلاس نسبت به دیگر انواع قایق‌های تمام بادی وزن بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند و شرایط جابه‌جایی آن‌ها دشوارتر است. معمولا ظرفیت قایق‌هایی که دارای کف فایبرگلاس هستند،‌ بیشتر از قایق‌های تمام بادی است و نیازمند موتور برقی یا بنزینی برای جابه‌جایی خواهند بود. 

 

قایق بادی مناسب استخر

استخرها از آرام‌ترین محیط‌های آبی هستند. استفاده از قایق‌های بادی در آن‌ها به منظور تفریح و سرگرمی انجام می‌شود. برای همین قایق‌هایی با بدنه تمام بادی که علاوه بر این که استحکام خوبی دارند، دارای وزن سبکی بوده و بهترین نمونه برای استفاده در استخرها به شمار می‌روند. این قایق‌های سبک به راحتی قابل حمل هستند. همچنین باید باد کردن و خالی کردن آن‌ها برای استفاده در کمترین زمان امکان‌پذیر باشد.

 

قایق‌های بادی مناسب آب ‌های عمیق آرام

قایق‌هایی برای آب‌های عمیق و آرام مناسب هستند که بتوانند علاوه بر حفظ استحکام خود،‌ سریع و سبک باشند. معمولا قایق‌های حرفه‌ای برای مسابقات قایق‌رانی که در این نوع آب‌ها برگزار می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. از بهترین قایق‌های بادی مناسب آب‌های عمیق آرام می‌توان به کایاک بادی اشاره کرد که علاوه بر مقاومت،‌ دارای وزن و حجم کمی است و به خوبی می‌تواند تعادل خود را  بر روی آب حفظ کند. 

 

قایق بادی مناسب دریا و اقیانوس

دریاها و اقیانوس‌ جزء آب‌هایی به شمار می‌روند که گاهی آرام و گاهی خروشان هستند. مهم‌ترین نکته در انتخاب بهترین نوع قایق بادی مناسب این آب‌ها،‌ توجه به ایمنی قایق است. قایق بادی مورد استفاده در دریاها و اقیانوس از خصوصیاتی همچون استحکام بالا، مجزا بودن بدنه‌های قایق،‌ وزن متوسط و موتور برقی یا بنرینی برخوردار بوده تا بدون هیچ دغدغه‌ای اوقات خوشی را برای سرنشینان خود فراهم آورد. قایق‌های بادی اکسکروشن، جیمینی،‌ چلنجر و قایق‌های بادی با بدنه سفت مناسب دریاها و اقیانوس هستند.

 

قایق بادی مناسب رودخانه

قایقی مناسب رودخانه است که دارای کفی با مقاومت بالا باشد. اکثر رودخانه‌ها دارای عمق کمی هستند، از این رو استحکام مناسب کف و بدنه، ایمنی سرنشینان را تضمین می‌کند. معمولا قایق‌های بادی اکسکروشن، سیهاوک و جیمینی مناسب رودخانه می‌باشند.

 

نحوه خرید قایق بادی

قایق‌های بادی در طرح‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر یک به منظور خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اینکه تجربه خرید قایق بادی خوبی داشته باشید، ابتدا به هدف خود برای خرید و استفاده از قایق در مکان مورد نظر توجه کنید. سپس با در نظر گرفتن معیارهایی همچون کیفیت جنس بدنه قایق،‌ ابزارهای جانبی، وزن و قابلیت جابه‌جایی آن‌ها می‌توانید از طریق فروشگاه‌های اینترنتی معتبر نسبت به خرید قایق مناسب خود اقدام کنید.

 

تهیه قایق بادی با توجه به منظور استفاده آن

قایق‌های بادی در انواع مختلفی در بازار عرضه می‌شوند. این قایق‌ها در آب‌های آرام و خروشان مانند دریا و رودخانه و یا مصارف خانگی همچون مجموعه‌های تفریحی و استخرها مورد استفاده قرار می‌گیرند. قایق‌های بادی از نظر جنس بدنه،‌ استحکام،‌ وزن و حجم و قابلیت جابه‌جایی با هم تفاوت دارند و تهیه بهترین نوع قایق بادی با توجه به این ویژگی‌ها و همچنین مکان و کار مورد استفاده، انجام می‌شود.