• Login
 • سبد خرید 0

02146292370

مهم ترین لوازم برای شنا و غواصی


مهم ترین لوازم برای شنا و غواصی

شنا و غواصی قبل از آن که به عنوان یک ورزش در نظر گرفته شوند؛ جزئی از لذت‌بخش‌ترین تفریح آب‌تنی به حساب می‌آیند. به دلیل تحرک و چربی‌سوزی بالا همواره توصیه می‌شود که در برنامه روزانه خود یک ورزش آبی قرار دهید. به منظور آسانی و بیشتر بهره بردن از این ورزش خوب است تا با انواع لوازم شنا و غواصی آشنا شوید.

 

اهمیت شنا

با بیشتر شدن استخرها و مجموعه‌های آبی چهارفصل می‌توان در همه فصول سال شنا کرد. برخی از افراد از تاثیرات این ورزش که جزء حرکات قدرتی و تمرینات کاردیو است؛ غافل هستند. از این رو، مهم‌ترین مزایای شنای کردن شامل موارد زیر می‌شود:

 • تقویت ریه‌ها
 • کاهش استرس
 • جلوگیری از پیری
 • افزایش خلاقیت و هوش
 • کسب تجربه جدید و جذاب
 • چربی سوزی بالا

در ادامه به بررسی انواع رشته ورزشی غواصی خواهیم پرداخت:

 

غواصی آزاد

نوعی از آن که بدون سیلندر یا مخزن هوا شنا، به اعماق آب می‌روند. لوازم مورد استفاده در این بخش تنها فین، ماسک و اسنورکل است.

 

غواصی با تجهیزات با نام Scuba

در این غواصی برخلاف نوع آزاد که از تجهیزاتی استفاده نمی‌شود؛ غواصی Scuba با به کار گرفتن دستگاه‌های تامین‌کننده هوا امکان رفتن به اعماق دریا فراهم می‌آورد. این غواصی شامل دو بخش است:

 • اسکوبا مدارباز: از هدف آن می‌توان به تخلیه شدن بازدم غواص در درون آب به کمک سیستم‌های تنفسی اشاره کرد.
 • اسکوبا مداربسته: با پالایش بازدم غواص به کمک سیستم تنفسی مدار بسته، کربن دی اکسید را حذف و اکسیژن آن را فراهم می‌کند. در واقع مانع از ورود کربن دی اکسید به اکسیژن غواص می‌شود.

 

غواص صنعتی

غواصی اشباع نوع حرفه‌ای و رسمی آن به شمار می‌آید. از این غواصی برای شرکت‌های نفتی یا افرادی که مسئول تعمیر کشتی‌های بزرگ و سرویس‌دهی به آن‌ها هستند، استفاده می‌شود. در این روش فرد غواص می‌تواند چند روز یا هفته در زیر آب مشغول به کار باشد. محل استراحت این غواصان ایستگاه‌های تحت فشار و خشکی است که در زیر آب تعبیه شده‌اند یا به سطح آب بیایند تا مدتی استراحت کنند.

 

غواصی تغذیه

در روش تغذیه از سطح که یکی از روش‌های کاربردی میان غواصان صنعتی بوده، فرد به کمک یک کلاه به همراه یک شلنگ بلند که به کمپرسوری و به سطح آب متصل شده است؛ تغذیه می‌کند و امکان شنا کردن در اعماق آب برای او ایجاد می‌شود.

در این روش همواره بایستی یک کشتی که وظیفه حمل و نگه داری از کمپرسور را دارد همراه غواص باشد. در این روش تنها وسیله‌ای که همراه غواص است؛ همان کلاهی بوده که بر سر می‌گذارد.

 

در غواصی اسنورکلینگ چه لوازمی ضروری هستند؟

در روش ساده و ابتدایی اسنورکلینگ از انواع لوازم شنا و غواصی ساده به کار می‌رود. برخی از تجهیزات غواصی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ماسک: در ماسک‌ها نوار سیلیکونی به کار رفته است تا به کمک آن بینی پوشیده شود و تنفس از طریق دهن صورت بگیرد.
 • اسنورکل: لوله‌ای است که در اسنورکلینگ برای تنفس بهتر استفاده می‌شود. برای جلوگیری از جداشدن یا گم شدن اسنورکل آن را با گیره‌ای به ماسک وصل می‌کنند.
 • فین: باله‌های غواصی که کمک می‌کند تا حرکت در زیر آب راحت‌تر و سریع‌تر باشد. در خرید فین دقت کنید تا زیاد تنگ نباشد؛ زیرا سبب اختلال در گردش خون و مشکلات عضلانی می‌شود.

این غواصی با بررسی و شنا در قسمت‌های کم عمق به شکلی انجام می‌شود که اسنورکل هوا را می‌گیرد و با ماسک زیر آب را بررسی می‌کند و اگر نیاز باشد به زیر آب می‌رود.

در غواصی اسکوبا از چه تجهیزاتی استفاده می‌شود؟

در غواصی که به روش اسکوبا صورت می‌گیرد؛ لوازم مهم شنا و غواصی به کار می‌رود که داشتن آن‌ها الزامی است.

 • وت سوت: لباس غواصی یا وت سوت از الزامی‌ترین لوازم مهم غواصیهستند. جنس ماده به کار رفته در این لباس‌‌‌ها اغلب از نئوپرین یا اسفنج است که در طرح‌ها و سایزها گوناگون تهیه می‌شود. البته لازم به ذکر است بسته به زمان و درجه حرارت آب دارای ضخامت متفاوتی است.
 • پی سی دی: برای همراه کردن تانک هوا باید از جلیقه‌ای به نام پی سی دی استفاده شود. علاوه‌ بر این مزیت با باد کردن پی سی دی می‌توان از آن برای ماندن در سطح آب کمک بگیرید.
 • کمربند وزنه: یکی از لوازم مهم غواصیداشتن کمربندی است که شبیه به جلیقه نجات به غواص کمک می‌کند. وزنه‌های سربی به کار رفته در این کمربند استفاده از آن را راحت کرده‌اند. همچنین با ضخامت متفاوت و نوع غواصی سایز و ابعاد گوناگون دارند.
 • تانک هوا: برای تنفس غواص در زیر آب نیاز به تانک یا سیلندر مخزن هوا است که بر جلیقه غواص قرار می‌گیرد و به منظور رسیدن اکسیژن به بدن به کار می‌رود.
 • رگولاتور: از لوازم مهم شنا و غواصیکه هدف از آن ایجاد هوای تنفسی پر فشار برای تانک است.
 • چاقوی غواصی: این وسیله از پرکاربردترین ابزار غواصی اسکوبار است. اگر زمانی غواص گیر کند و نتواند رها شود از این چاقو استفاده کند.
 • چراغ قوه: چراغ قوه برای غواصی در شب، به کار می‌رود. بارزترین خاصیت آن‌ها ضد آب بودن و نوردهی زیاد است.
 • گیج : غواص باید از میزان هوای داخل تانک اطلاع داشته باشد؛ از این رو، باید از وسیله‌ای استفاده کرد که نشان‌دهنده مقدار هوای درون تاک باشد؛ بنابراین گیج از لوازم مهم غواصی به شما می‌آید.
 • اختاپوس: این ابزار کاربردی در واقع هوای ضعیف را از طریق دیمن به دستگاه بر می‌گرداند تا فرد برای تنفس از آن کمک بگیرد.

 

انواع لوازم شنا به چند دسته تقسیم می‌ شوند؟

در گذشته افراد کمی از مایو که تنها تجهیزات ان زمان به حساب می‌آمد؛ استفاده می‌کردند. به مرور تمام استخرها و مجموعه‌ها استفاده از لوازم شنا به ویژه پوشیدن مایو را اجباری کردند. لوازم زیر از  برخی از تجهیزات به کار رفته در شنا هستند. این ابزار از ضروری‌ترین لوازم مهم شنا و غواصی به شمار می‌روند:

 

مایو

الزامی‌ترین وسیله برای شنا در هر محیط آبی، پوشیدن مایو است. قبل از بررسی انواع مایوها لازم است تا اطلاعات کافی در زمینه جنس آن‌ها کسب کنید. انتخاب جنس مایو بسیار اهمیت دارد. از این رو، بهترین جنس مایوها شامل موارد زیر می‌شود:

 • پلی استر: از مناسب‌ترین و بهترین اجناس به کار رفته در مایوها بوده که قبل از خرید باید به مقاومت آن در برابر کلر استخر دقت کنید.
 • برند: مایوهایی که دارای برند معروفی هستند؛ همیشه مناسب با پوست و بدن نیستند. پس قبل از بررسی قیمت به جنس به کار رفته در آن دقت کنید.

 

مایو مردانه

مایوی که برای آقایان مناسب است حتما باید پادار باشد. همه مایوها اعم از زنانه و مردانه باید دارای آستری در لایه زیری یا توری باشند. هدف از تعبیه این لایه توری پوشاندن قسمت‌های خصوصی بدن است. آقایانی که حرفه‌ای شنا می‌کنند باید از مایوهایی که جذب بدن هستند؛ استفاده کنند.

 

مایو زنانه

مایو‌هایی که برای بانوان طراحی و آماده می‌شود؛ همواره باید دارای یک آستر در لایه داخلی باشند در غیر اینصورت ممکن است که بدن دچار حساسیت پوستی و از این قبیل مشکلات شود.

 

کلاه

درگذشته استفاده از کلاه هنگام شنا مورد توجه همگان نبود اما امروزه به دو دلیل استفاده این وسیله بسیار مهم است:

 • جلوگیری از ریزش موی سر و حفظ بهداشت محیط چرا که موی سر در برابر کلر آب دچار آسیب و ریزش می‌شود.
 • سبب کاهش اصطکاک در آب و در نتیجه افزایش سرعت می‌شود.

به خاطر داشته باشید از کلاه‌هایی‌ که جنس به کار رفته در آن‌ها از برندهایی مثل زاگر، هد، اسپیدو و فونیکس و سایر برندهایی که تخصصشان تولید مایو و انواع لوازم شنا و غواصی است؛ خریداری کنید.

 

عینک

به دلیل استفاده از کلر در آب استخرها سلامت چشم اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. به همین دلیل تاکید می‌شود تا حتما از عینک شنا برای جلوگیری از ورود ذرات آلوده آب و کلر به چشم استفاده کنید.

در هنگام خرید عینک به زیبایی و سایز آن دقت نکنید. بالعکس توجه کنید که بدون بند در جای مناسب روی صورت قرار بگیرد. به صورتی که لاستیک دور فریم روی صورت وکیوم شود. اگر چشمانتان ضعیف است می‌توانید عینک‌های طبی شنا را خریداری و تهیه کنید.

 

گوش‌گیر و دماغ‌گیر

برای جلوگیری از گرفتگی و عفونت گوش، سرگیجه، سردردی که در اثر ورود آب به بینی و گوش بروز پیدا می‌کند؛ پیشنهاد می‌شود که از گوش گیر و دماغ گیر مناسب استفاده کنید.

 

حوله

خیلی از استخرها خدماتی مانند اهدا حوله به مراجعه‌کنندگان خود را ارائه می‌دهند. دقت داشته باشید که حوله بایستی تمیز و ضدعفونی و به دور از آلودگی باشد.

 

ساک ورزشی

تهیه یک کوله یا ساک ورزشی مخصوص شنا به دلیل کاربرد فراوان خود مورد توجه است. در انتخاب ساک ورزشی به سایز آن دقت کنید که به اندازه کمد رختکن باشد.

 

لوازم غواصی و شنا خوب بخرید

خرید انواع لوازم شنا و غواصی از اهمیت و کاربرد بسیاری برخوردار است. در نظر گرفتن ملاک‌های مهم مانند جنس به کار رفته، در انتخاب آن اهمیت فراوانی دارد. از این رو، از فروشگاهی امن با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده برای هر ابزاری آن را تهیه کنید.